background
logotype

Wydarzenia 2019/2020

 

MUZEUM INŻYNIERII MIEJSKIEJ

W dniu 15.10.2019 r. grupa VI wybrała się do Muzeum Inżynierii Miejskiej na ul. Świętego Wawrzyńca 15. Tam wzięła udział w warsztatach zlokalizowanych w strefie kreatywności p/t: „Miasto przyszłości”. Dzieci wyobraziły sobie, jak może wyglądać wymarzone miasto za 100 lat i po krótkiej „burzy mózgów” przebrały się za prawdziwych konstruktorów w kaski i kamizelki i zaczęły konstruować swoją wymyśloną budowlę. Za pomocą dużych klocków, w dwóch grupach, uruchamiając pokłady swojej nieograniczonej wyobraźni, współdziałając stworzyły niepowtarzalne i wyjątkowe budowle.

mim 1    mim 2 


DRUKARNIA

W dniu 9.10.2019 r. grupa VI została gościnnie zaproszona przez tatę Madzi S. w ramach akcji „Mój zawód – moja pasja” do drukarni przy Wydawnictwie Instytutu Księży Misjonarzy. Dzieci poznały zawód drukarza i proces powstawania książki, broszurki czy nawet plakatu od pierwszego kroku. Poznały również stare metody drukowania na starych maszynach, a także te nowe na nowoczesnych cyfrowych sprzętach. Dzieci zobaczyły i zapoznały się z pracą wielu maszyn, które są potrzebne aby powstała książka. Widziały maszyny do druku czarno – białego oraz kolorowego, w którym są ogromne kałamarze na tusz kolorowy. Cała maszyna była tak ogromna, że zajmowała jedno duże pomieszczenie. Przedszkolaki widziały też wielkie gilotyny, które z ogromną precyzją docinają nadmiar papieru. W kolejnym kroku poznały przebieg sklejania okładki z książką w sposób już zmechanizowany, ale obsługiwany przez pracownika. Dziękujemy bardzo, za zaangażowanie i przygotowanie do prezentacji pracy drukarza tacie Madzi oraz jego współpracownikom, za wzorowe podejście do dzieci i chęć przekazania im wiedzy.

druk 2   druk 1 


WARSZTAT SAMOCHODOWY

W dniu 07.10.2019 r. grupa IV odwiedziła warsztat samochodowy taty Lenki. Dostaliśmy zaproszenie w ramach akcji „Mój zawód, moja pasja”, podczas której rodzice prezentują przedszkolakom swoją profesję lub hobby. Mieliśmy okazję zobaczyć codzienną pracę mechaników podczas zmieniania opon w samochodzie z letnich na zimowe. To było ciekawe doświadczenie dla dzieci, tym bardziej, że tata Lenki pozwolił chętnym dokręcić śruby w oponach. Dodatkowymi atrakcjami były przygotowane zagadki, w trakcie których zadaniem było rozpoznawanie marek samochodów oraz małe „co nieco” – lizak dla każdego. Na zakończenie wizyty każdy otrzymał na pamiątkę przyrząd do zeskrobywania szronu i śniegu z zamarzniętych szyb samochodowych. Bardzo dziękujemy Rodzicom Lenki za tak wspaniałe przyjęcie.

warsztat        warsztat 1 .jpg  


 DOM JANA MATEJKI

W dniu 03.10.2019 r. grupa V wybrała się na wycieczkę na warsztaty p/t „Trzy wieże i Stańczyk” do Muzeum – Domu Jana Matejki. Dzieci mogły zapoznać się z życiem i twórczością polskiego malarza. Zwiedziły Jego dom poznając pokoje pełne tajemniczych sprzętów i obrazów oraz pracownię malarską. Wzięły czynnie udział w poznaniu nowej legendy o Stańczyku przebierając się w strój Stańczyka oraz poznając najważniejsze obrazy przedstawiające historię dawnej Polski. Na zakończenie rysując zamieniały szkielet dinozaura w wawelskiego kolorowego smoka. To była dla nich cenna lekcja historii naszego miasta.

stańczyk   dom matejki


BIBLIOTEKA

W dniu 1.10.2019 r. dzieci z grup: IV i VI  udały się do osiedlowej biblioteki na lekcję biblioteczną. Dowiedziały się, jak dbać o książki, jak dobierać je do wieku i umiejętności czytania oraz zapoznały się z książkami, które są przeznaczone dla dzieci nieumiejących czytać – poznały książki z samymi ilustracjami przeznaczonymi do opowiadania własnymi słowami a zarazem rozwijania swojej wyobraźni. Na koniec spotkania pani bibliotekarka oprowadziła dzieci po bibliotece, wytłumaczyła które działy z książkami są dla dzieci i w jaki sposób są ułożone na półkach. Wytłumaczyła także sposób wypożyczania książek: dozwoloną ilość i czas na jaki można wypożyczyć i ewentualnie przedłużyć czas wypożyczenia.


 PIZZERIA

Dnia 25.09.2019 roku przedszkolaki z grupy IV wybrały się na wycieczkę do pizzerii „Dominium” w Bonarce. Celem wycieczki było zapoznanie dzieci z etapami powstawania pizzy oraz wyglądem i wyposażeniem pizzerii. Przedszkolaki dowiedziały się również, na czym polega praca w tym miejscu oraz miały możliwość przypomnienia sobie zasad kulturalnego zachowania się w miejscu publicznym, a także przy stole podczas posiłku. Na początku wizyty dowiedzieliśmy się, z jakiego kraju pochodzi pizza i jak wyglądała na samym początku. Przedszkolaki wzięły udział w rozmowie, w jaki sposób robi się ciasto na pizzę, a także poznały składniki używane do robienia pizzy. Ponadto miały okazję zobaczenia pieca, w którym piecze się pizzę ale najpierw obejrzały profesjonalny pokaz przygotowania pizzy „Margherita” przez prowadzącą warsztaty. Następnie nadszedł czas na najprzyjemniejszą część wycieczki – degustację upieczonych pizz, które bardzo wszystkim smakowały. Na zakończenie dzieci otrzymały dyplomy za udział w warsztatach oraz drobne upominki w postaci magnesów i kuponów rabatowych. Wycieczka okazała się bardzo udana. Dzieci wróciły do przedszkola bogatsze o nową wiedzę, nowe doświadczenia, a przy tym w doskonałych humorach. 

PIZZ         PIZZ 2 


TEATRZYK W PRZEDSZKOLU

W dniu 23.09.2019 r., dzieci ze wszystkich grup obejrzały teatrzyk w wykonaniu grupy animatorów z Agencji Artystycznej „Uśmiech”. Animatorzy wcieleni w chłopca Radka i dziewczynkę Agatkę poprzez swoje przygody, pokazali dzieciom, jak nie należy się zachowywać podczas pobytu w lesie, na podwórku i na ulicy. Dzięki obejrzanym scenkom przedszkolaki utrwaliły również zasady dotyczące unikania rozmów z nieznajomymi i zapoznały się z konsekwencjami takiego zachowania. 

teatrzyk B


DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

Dnia 20.09.2019 r. w naszym przedszkolu świętowano „Dzień Przedszkolaka”. Na początku uroczystości wszystkie dzieci obejrzały teatrzyk p/t: „O dwóch głodnych wilczkach”, w wykonaniu pani dyrektor i pań nauczycielek. W trakcie spektaklu utrwalane były zasady bezpiecznego pobytu w przedszkolu. Następnie dzieci wzięły udział w quizie p/t: „Dobre wychowanie” oraz wspólnie tańczyły i śpiewały. Na zakończenie spotkania każde dziecko otrzymało upominek – książeczkę. Potem przedszkolaki rozeszły się do swoich sal, gdzie kontynuowały zabawy i pląsy przy muzyce integrując się w miłej atmosferze.

krolik

                 renia1 


MUZEUM NARODOWE

Dnia 13.09.2019 roku przedszkolaki z grupy V brały udział w lekcji muzealnej pt.: „Witraże” w Domu Józefa Mehoffera w Krakowie. Na początku dzieci zwiedziły ogród Mehoffera, znajdujący się przy posesji artysty, a następnie wzięły udział w zajęciach. Podczas lekcji obserwowały sztukę wizualną Józefa Mehoffera, poznały technikę i historię witrażu, a na zakończenie rozwijały samodzielną twórczość poprzez szkicowanie witraży na pergaminie. Czas spędzony w domu artysty był dla nas przyjemny.

wycieczka

 

 

 

2019  Samorządowe Przedszkole nr 163 w Krakowie   globbers joomla templates